3D TISK
Váš digitální model snadno proměníme ve skutečný předmět. Pro 3D tisk nejrůznějších objektů (modelů, architektonických a jiných návrhů, dekorací, forem na odlévání atd.) jsou vám k dispozici naše profesionální 3D tiskárny FDM/SLA.
JAK 3D TISK FUNGUJE?
3D tisk je způsob výroby, který digitální podobu prostorového objektu promění ve fyzický model. Hodí se pro výrobu nejrůznějších modelů, maket součástek, funkčních dílů, designových prvků, prototypů, ale i podklady pro výrobu forem, architektonické modely a mnoho dalšího.
Každá z technologií, které pro 3D tisk používáme, má svá specifika, přednosti i omezení. Využít můžete cenově nejdostupnější technologii 3D tisku FDM (Fused Deposition Modeling). U modelů vyžadujících velmi vysokou přesnost pak doporučujeme naši tiskárnu s technologií SLA (Stereolitografie).
TECHNOLOGIE 3D TISKU
Technologie FDM funguje na principu nanášení slabých vrstev na sebe. Model je před tiskem speciálním softwarem rozřezán na tenké proužky (0,1–0,3 mm). Do tiskové hlavy se pak pod tlakem přivádí termoplast, v našem případě PLA (kyselina polymléčná). Zde se materiál nahřeje na cca 200 °C a tenkou tryskou o průměru 0,4 mm je vytlačován ven. Ihned po vytlačení z trysky tuhne. Následuje další vrstva.
Pro dosažení příznivé ceny i rychlosti tiskneme vrstvy o síle 0,2 mm. V případě drobnějších modelů je možné nastavit výšku vrstvy až na 0,05mm, případně dokážeme nastavit i proměnnou vrstvu jen pro určitou část modelu. Pracovní plocha tisku je podle typu tiskárny 200 x 200 x 200 mm až 300 x 300 x 400 mm, maximální velikost modelu je pak zhruba o 10 mm z každé strany menší. Čím větší je model, tím náročnější je příprava i samotný tisk a hlavně celková doba tisku, která se počítá v hodinách a někdy i dnech.
PLA je univerzální materiál pro 3D tisk, který je díky svým mimořádným vlastnostem stále více průmyslově využíván. Jedná se o biologicky plně odbouratelný termoplastický polyester vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu. Je zdravotně nezávadný, lze ekologicky zlikvidovat a nezatěžuje tak životní prostředí. Pro účely 3D tisku je dodáván obvykle ve formě drátu o průměru 1,75 až 3 mm.
PLA je vhodný i pro tisk velkých objektů a modelů se složitým tvarem, není totiž náchylný k deformacím a vadám způsobených vlivem chladnutí vytištěného materiálu. Má ale menší tvrdost, proto se nehodí pro více namáhané funkční součástky. Jeho nevýhodou je také výrazně menší odolnost vůči vyšším teplotám – při teplotě kolem 60 °C již začíná měknout.
SLA (Stereolitografie) je nákladnější způsob tisku, který se hodí zejména pro přesné a jemné tisky drobnějších modelů. K vytváření jednotlivých vrstev objektu se využívá UV paprsku laseru, který vrstvu vykresluje na hladinu polymerové tekutiny. Po dokončení vrstvy se tištěný objekt ponoří do polymeru a začne tvorba další vrstvy.
Běžně se tiskne s tloušťkou vrstvy 0,1 mm nebo 0,05 mm.
Při použití speciálního tiskového materiálu umožňuje ale rozlišení až 0,025 mm pro tisk těch nejjemnějších detailů. Toho je možné využít zejména pro výrobu forem na odlévání, předlohy pro výrobu šperku nebo například 3D model zubu vyhotovený na základě 3D skenu. Tiskový prostor je 145 x 145 x 175 mm, i zde platí, že model musí být z každé strany o 10 mm menší.